

EKOGROSZEK
Ekogroszek - groszek eko - co to takiego?
Paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego. Węgiel w trakcie produkcji jest wielokrotnie rozdrabniany, aż do osiągnięcia granulacji w zakresie od 5mm do 25mm. Powstały w ten sposób granulat (ekogroszek) przechodzi proces płukania, w celu pozbycia się miału. Do produkcji ekogroszku wykorzystuje się wysokokaloryczny węgiel kamienny o jak najmniejszym współczynniku spiekalności. Bardzo ważnym paramtrem dobrej jakości ekogroszku jest niska zawartość siarki oraz popiołu.
Ekogroszek przeznaczony jest do niskoemisyjnych kotłów retortowych ze specjalnym podajnikiem na ekogroszek. Kotły z palnikami retortowymi charakteryzują się dużo niższą emisją siarki i tlenku węgla do atmosfery. Produkcja energii cieplnej w kotłach retortowych z odpowiedniej jakości ekogroszku spełnia wymagania ochrony środowiska. Ekogroszek może być nazywany opałem ekologicznym, ale tylko wówczas, gdy posiada świadectwo badania na "znak bezpieczeństwa ekologicznego".
Ekogroszek luzem czy ekogroszek pakowany?
Takie pytanie zadaje sobie większość użytkowników kotła na ekogroszek. Jest to pytanie na które ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Faktem jest, że węgiel jako minerał podlega procesowi wietrzenia, przez co jego walory po długim czasie przechowywania mogą się obniżyć. Zapobiega temu właśnie jego workowanie. Patrząc na to z drugiej strony nikt nie zakupuję tak dużych ilośći, żeby czas leżakowania ekogroszku w kotłowni był tak długi.
Napewno dużą zaletą ekogroszku workowanego jest możliwość jego wygodnego składowania (worki poukłada się znacznie lepiej i zajmą mniej miejsca w kotłowni niż obsypujący się ekogroszek luzem) oraz transportu ekogroszku z podjazdu do kotlowni (w przypadku braku okienka zsypowego). Workowany ekogroszek jest droższy od ekogroszku luzem (koszt pakowania i worków). Tak więc na to pytanie, tak na prawdę każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.
Ekogroszek - czy to kosztuje grosze?
Ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie tańsze od innnych alternatywnych sposobów ogrzania swojego domu czy mieszkania. Dzieje się tak między innymi za sprawą tego, iż kocioł na ekogroszek pobiera dokładnie taką ilość opału, która wystarcza do uzyskania żądanej temperatury. Nad całym procesem czuwa sterownik, który na podstawie czujników kontroluje oraz optymalizuje cykl grzewczy.